piątek, 5 grudnia 2014

Ironia i sarkazm

Moi znajomi żartują sobie z mojego zamiłowania do kawki, często wypowiadają się o tym zarówno ironicznie, jak i sarkastycznie, czasem sama wypowiadam się w ten sposób i jest nawet zabawnie. Kiedyś mój kolega powiedział do kelnerki w kawiarni:
„Tylko niech pani uważa jak będzie pani niosła kawę dla koleżanki, bo jeśli się rozleje, to ona nie wypije.”
Niestety, rozlana kawka mi nie smakuje...

Sarkazm jest kojarzony, a czasem utożsamiany z ironią. Ironia, w pewnych sytuacjach, może być wyrazem życzliwości, a nawet czułości, sarkazm natomiast, obciążony jest negatywnym ładunkiem emocjonalnym, zawierającym zjadliwość, uszczypliwość i gorycz. Sarkazm nie musi zawierać elementu ironicznego, wypowiedź sarkastyczna może być zgodna z intencją.

Ironia i sarkazm często wykorzystywane są w literaturze, filmie, zwłaszcza w utworach komediowych. Bardzo bawią nas takie utwory lecz gdy w życiu ktoś potraktuje nas w ironicznie czy też sarkastycznie, nie zawsze jesteśmy rozbawieni... Nie każdy ma poczucie humoru i dystans, by ironia lub sarkazm potrafiły bawić. 

Czasem dopada ironia losu, to potrafi wyprowadzić z równowagi... w takiej sytuacji tylko sarkazm pozwala jakoś się trzymać, jak na ironię...

Znam dwie kobiety, blisko ze sobą spokrewnione - matka i córka, które w każdym towarzystwie swoje zdanie wyrażają w sarkastyczny sposób. Na początku znajomości może bawić ten sposób rozmów, po kilku latach zaczyna się unikać takich osób. Ileż można drwić z ludzi?

Każdy ma wady. Jedni starają się z nimi walczyć,  inni pozwalają na żarty ze swoich wad, a jeszcze inni, po kilku drwinach na swój temat wolą wycofać się i znaleźć inne towarzystwo. 
Jeśli ktoś uważa, że jest bardzo zabawny, a mimo to ma coraz mniej towarzystwa, może to oznaczać, że jego żarty nie wszystkich bawią. 

Tacy „żartownisie”, zazwyczaj nie zastanawiają się, że mogą swoim „żartem” spowodować ciężki uraz psychiczny osoby, na temat której wypowiadają się w taki sposób. Nie zawsze wygląd osoby, który jest najczęstszym tematem ironii lub sarkazmu, zależy tylko i wyłącznie od tej osoby. 

Wyśmiewanie wyglądu jest podłe, ironia losu, często sprawia, że wygląd „żartownisia”, na skutek różnych czynników zmienia się na jego niekorzyść, warto o tym pomyśleć. 

Najlepiej przed skutkami przesadnej ironii, czy sarkazmu przestrzega przysłowie: „nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku, dziadek się śmiał i to samo miał”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz